معرفی متروپل پاراسول اسپانیا

معرفی متروپل پاراسول اسپانیا

معرفی متروپل پاراسول اسپانیا


معرفی متروپل پاراسول | Metropol Parasol

در میان شهر زیبا و تاریخی سویا، پل خارق العاده ای ساخته شده که امروزه از مهم ترین دیدنی های این شهر و حتی کشور اسپانیا محسوب می شود. سازنده ی این پل تصمیم داشته تا اثری خلق کند که بزرگ ترین شی چوبی دنیا باشد. باید بدانید که در اسپانیا این پل با نام پلازا د لا انکارناسیون (the Plaza de la Encarnación) نیز شناخته می شود. شهر سویا نیز با نام های سویل، سبیا و سویا شناخته می شود.
متروپل پاراسول (Metropol Parasol) به صورت ۶ قارچ چوبی غول پیکر ساخته شده که با توجه به عظمتش، ظرافت و دقت زیادی در آن به کار رفته است. جالب است بدانید که پاراسول به معنای سایبان است و اشاره به شکل خاص و چتر مانند این پل دارد. این قارچ ها یا چترهای چوبی ۲۸.۵ متر ارتفاع دارند و به وسیله ی پل های کوتاه و پر پیچ و خمی به هم مربوط می شوند و این امکان را برای بازدیدکندگان فراهم می آوردند که بر روی عجیب و خاص ترین پل چوبی جهان قدم بزنند. این پل ۴ سطح یا طبقه ی مختلف دارد و علاقمندان می توانند از هر سه سطح آن دیدن کنند.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
طراحی این سازه ی شگفت انگیز به شکل قارچ مانندش خلاصه نمی شود بلکه در ساختش از درخت بو و درختان فیکوس (نوعی گیاه استوایی) نیز الهام گرفته شده و همه ی این افکار و ایده ها با هم مخلوط شده و چنین اثر زیبایی پدید آمده است.
به دلیل پیچ و خم و نداشتن شکلی مشخص، نمی توان ابعاد خاصی برای این سازه بیان کرد اما به صورت کلی متروپل پاراسول ۷۰ متر عرض و ۱۵۰ متر طول دارد. همانطور که اشاره کردیم در ابتدا قرار بود که این ساختار بزرگترین شی چوبی دنیا باشد اما در طی ساخت و ساز و مشکلاتی نظیر عدم استحکام کافی و لزوم وجود بودجه ی زیاد سازنده ی متروپل پاراسول مجبور شد از فلز هم در این پل استفاده کند اما او این کار را به صورتی انجام داد تا خدشه ای در پروژه رخ ندهد و همچنان متروپل پاراسل بزرگترین سازه ی چوبی دنیا باشد.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
گفتنی است که ساخت این پل در سال ۲۰۱۱ میلادی به پایان رسید و آماده ی بهره برداری گشت و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این سازه بسیار عظیم است، کل منطقه ای که به متروپل پاراسول اختصاص داده شده حدود ۱۸۰۰۰ مترمربع می باشد که ۱۲۶۷۰ مترمربع نیز زیربنای اصلی پل بدون احتساب سنگ فرش های اصلی خیابان مساحت دارد. بازدیدکنندگان با مراجعه به این سازه ی زیبا می توانند از بازار کشاورزی موجود در اطراف متروچل پاارسول خرید کنند یا از موزه ی این مجموعه دیدن نمایند و از تراس وسیعی که بر فراز آن واقع شده مناظر اطراف را به صورت پانوراما تماشا کنند قطعا بازدید از متروپل پاراسول می تواند تجربه ی جذابی برایتان باشد زیرا اینجا نوآوری معاصر با فرهنگ و تاریخ کهن در هم آمیخته اند تا گردشگران بتوانند ساعات خوشی را سپری کنند.
حال می خواهیم بر روی سطوح مختلف این پل زیبا قدم بزنیم این تجربه ی هیجان انگیز را از دست ندهید.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
علت ساخت متروپل پاراسول

باید بدانید که علت اصلی وجود چنین ساختار زیبایی بازار، مراکز خرید و رستوران های گوناگون اطراف این مکان بود. به بیان دیگر به دلیل ازدیاد مجتمع های تجاری و بازارهای خرید در این مکان نیاز وجود سایبان احساس می شد تا افرادی که در حال رفت و آمد بودند، آسیب نبینند. به همین دلیل تصمیم به ساخت سایبانی برای منطقه گرفتند؛ سایبانی که تبدیل به بزرگترین سازه چوبی دنیا شد.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
سطوح مختلف متروپل پاراسول

قبل تر اشاره کردیم که این سازه ۴ طبقه یا سطح دارد یکی سطح زیرزمینی، دیگری طبقه ی میانی و هم سطح خیابان در آخر هم بالاترین طبقه که روباز و در فضای آزاد است در اینجا به صورت اختصاصی به معرفی هر طبقه و دیدنی های آن ها می پردازیم.
۱- بر فراز متروپل پاراسول:
بالاترین سطح این سازه، محبوب ترین طبقه ی آن نیز هست و علاقمندان می توانند در ارتفاع حدود ۳۰ متری از سطح زمین در هوایی خوش، روی متروپل قرم بزنند، عکس بگیرند و از بالا مناظر اطراف را تماشا کنند. این مجموعه آسانسور هم دارد و افرادی که برایشان بالا رفتن از پله های زیاد دشوار است، می توانند با استفاده از آن به سطح بالایی راه یابند. علاقمندان به پیاده روی هم باید بدانند که تنها در سطح فوقانی این سازه می توانند در مسیری به طول ۲۵۰ متر پیاده روی کنند در حالی که از مناظر زیبای اطراف لذت می برند.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
درست است که پیاده روی و تماشای مناظر از بالای یکی از خاص ترین هنرمندی های دنیا، بسیار لذت بخش است اما این گردش کامل نمی شود مگر آن که فضایی باشد برای چشیدن طعم خوش غذا و نوشیدنی های خاص، به همین منظور رستورانی نیز در این طبقه ساخته اند تا مشتری ها بتوانند در فضای آزاد و در داخل آن به صرف خوراکی های خوشمزه مشغول شوند.
طبقه بالایی متروپل پاراسول

۲- قسمت هم سطح خیابان
همانطور که گفتیم، دلیل ساخت این سازه، ایجاد سایبان در منطقه بود چرا در جایی که این سازه چوبی ساخته شده، مراکز و فروشگاه های زیادی وجود دارد. به همین دلیل طبقه ای که هم سطح خیابان است حال و هوای خرید و بازار را دارد. در این طبقه می توانید سوغات گوناگون مخصوص شهر سویا و کشور اسپانیا را تهیه نمایید. همه چیز از جمله پوشاک و لوازم تزئینی و هر آن چه برای سوغات سویا می توان تصور کرد را می توانید در این سطح خریداری نمایید. از جمله فروشگاه های این طبقه می توان La Sureña، Piano, Piano و La Toscaña را نام برد.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
جالب است بدانید که اولین فروشگاه ها در اطراف متروپل حدود سال ۱۸۴۲ میلادی ساخته شدند که امروزه به مراکز خرید بزرگ و محبوبی تبدیل گردیده اند تا اندازه ای که افراد زیادی برای خرید از هایپر مارکت این ناحیه به آن رجوع می کنند، فروشگاهی به عظمت ۲۲۰۰ متر مربع که سبزیجات، ماهی، گوشت، جواهرات و ... را عرضه می کند، مساحت این طبقه ۵۰۰۰ مترمربع می باشد.
علاوه بر فروشگاه سوغات در این طبقه می توانید از باجه ی اطلاعات سوالات مورد نظرتان را بپرسید و درباره ی این پلِ پیچ در پیچ اطلاعات خوبی به دست آورید.
سطح اول متروپل پاراسول

۳- طبقه میانی
درست بر فراز فروشگاه های این مجموعه طبقه ای وجود دارد که از راه روهای پیچ در پیچ تشکیل شده و گردشگران می توانند از میان آن ها عبور کرده و مناظر جالب اطراف را نگاه کنند. از این طبقه بیشتر برای برگزاری مراسم های مختلف استفاده می شود و حتی آمفی تئاتر بزرگی دارد که می توان جشن ها و سخنرانی های گوناگون را در آن برپا نمود.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
طبقه میانی متروپل پاراسول

۴- زیرزمین، موزه باستان شناسی
همه ی متروپل پاراسول به آن چه که از روی زمین می بینید خلاصه نمی شود. این بنای چوبی یک طبقه در زیر زمین هم ادامه دارد. در این سطح موزه ای باستان شناسی واقع شده تا بازدیدکنندگان از تماشایش لذت ببرند.
برای دسترسی به این موزه باید تابلوهای راهنما را از سطح خیابان دنبال کنید که نهایتا به پلکانی خواهید رسید که بر سر در آن نوشته ای با عنوان موزه ی باستان شناسی (The Antiquarium archaeological museum) از وجود این موزه خبر می دهد. برای رسیدن به موزه باید حدود ۴ الی ۵۵ متر به زیر زمین بروید.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
این موزه در سالنی مربع شکل به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع قرار گرفته و اشیای داخلش مربوط به دوران روم باستان، مردمان آفریقایی و دهه ی ۱۹۷۰ میلادی می باشد. جذاب ترین نکته درباره ی این موزه اشیایی است که دقیقا از محل ساخت این پل به دست آمده اند. حفاران و معماران در هنگام ساخت متروپل پاراسول اشیای نفیسی یافته اند که آن ها را در این موزه به نمایش گذاشته اند. بیشتر این وسایل کهن نیز به دوران روم باستان بازمی گردد.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
علاوه بر اشیای موجود در این موزه، طراحی خاص آن نیز جلب توجه می کند. برای افزایش جذابیت این موزه در آن از پله و شیشه های شفاف نیز استفاده کرده اند تا ظاهری دلفریب داشته باشد. استفاده از شیشه این امکان را نیز فراهم آورده که میزان اتمسفر و فشار وارد شده به هر شی بیشتر قابل کنترل باشد و وسایل با دقت بالایی نگهداری شوند.
معرفی متروپل پاراسول اسپانیا
حدودا از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ میلادی ساخت و تکمیل این پروژه طول کشید و حفاری های اصلی آن در همان سال های ابتدایی صورت گرفت که در حفاری ها حدود ۱۰۰ موزاییک و کاشی دست نخورده و سالم از دوران رومیان یافت شد که هم اکنون در این موزه قابل مشاهده هستند.

منبع:کارنوال